Plava boja

Kao da se nismo borili! - Dubrovački list..

- Do osnivanja Policijske udruge branitelja PU Dubrovnik 91. policija je vezano za

Domovinski rat zaboravljena. Takvo stanje odnosa pokazuje svu drskost i samovolju koju promoviraju prilagodljivi pojedinci na pozicijama povjesničara, muzeologa, kustosa pa čak i političara umanjujući ulogu policije u Domovinskom ratu, veličajući ostale koji u to vrijeme nisu ni postojali ili su bili u osnivanju. Zar treba tražiti da mrtvi progovore i ispričaju istinu. Sjećanja nestaju, istina se zaboravlja, djela ostaju..

Uloga policije u Domovinskom ratu na dubrovačkom području potpuno je marginalizirana ili bolje rečeno zaboravljena i izostavljena iz svih spomena, napisa, izjava o ratu na dubrovačkom području, tvrde čelnici Policijske udruge PU Dubrovnik 91. A udruga je prije više od godinu dana osnovana s ciljem zaštite dostojanstva i vrijednosti Domovinskog rata, uloge i doprinosa hrvatske policije u Domovinskom ratu, te zaštite prava i materijalnog položaja hrvatskih branitelja Domovinskog rata pripadnika policije. Sve to iznijeli su predsjednik Izvršnog odbora, odnosno predsjednik udruge Ante Vulić i predsjednik Nadzornog odbora udruge Metodije Prkačin, koji ne žele umanjiti ničiju ulogu i doprinos u obrani Hrvatske i Dubrovnika, no smatraju kako su policija i njeni pripadnici nepravedno zanemareni, izostavljeni, zaboravljeni.

Zaboravljeni

- Do osnivanja Policijske udruge branitelja PU Dubrovnik 91. policija je vezano za Domovinski rat zaboravljena. Takvo stanje odnosa pokazuje svu drskost i samovolju koju promoviraju prilagodljivi pojedinci na pozicijama povjesničara, muzeologa, kustosa pa čak i političara umanjujući ulogu policije u Domovinskom ratu, veličajući ostale koji u to vrijeme nisu ni postojali ili su bili u osnivanju. Zar treba tražiti da mrtvi progovore i ispričaju istinu. Sjećanja nestaju, istina se zaboravlja, djela ostaju - ističe Ante Vulić dodajući kako tri puta ponovljena laž postaje istina.

- Nažalost svjedoci smo da se u našem gradu tako ispisuju stranice povijesti. Ostaje nam daljnja borba i dokazivanje činjenicama protiv falsificiranja istine, omalovažavanja bilo koga iz Domovinskog rata i njegovih zasluga. Na neistine, krivotvorstvo, ljubomoru, moramo odgovoriti samo istinom - govori dalje Vulić napominjući još jednom kako ni jednom riječju nema spomena o policiji u Domovinskom ratu. A o njihovoj ulozi najbolje svjedoče brojke - u Hrvatskoj je tijekom Domovinskog rata poginulo i nestalo ukupno 767 policajaca, a na području PU Dubrovnik svoj život za domovinu dalo je njih 43.

- Riječ je o najhrabrijim ljudima koji su svoje živote ugradili u povijesne temelje stvaranja hrvatske države - naveo je Ante Vulić. Na njegove izjave nadovezao se i Metodije Prkačin ističući kako se u kontekstu Domovinskog rata policija ne spominje niti u muzeju, ni na spomenicima ni u bilo kakvim javnim istupima.

Istina o početku i kraju

- Jedino je general Nojko Marinović prošle godine na Dubrovačkoj televiziji rekao da je policija nepravedno zapostavljena jer je ona bila temelj razvoja hrvatske vojske i hrvatskog oružanog otpora. To je bilo prvi put da je netko uopće pokrenuo to pitanje, na čemu mu zahvaljujemo - rekao je Metodije Prkačin.

Na pitanje zašto nitko među policajcima braniteljima u ovih 19 godina od početka rata nije potaknuo pitanje uloge policije i policajaca odgovara:

- Mislili smo da će se povijest pisati temeljem dokumenata i argumenata. Mnogi su povjesničari dolazili kod mene, a ja sam pisao i feljton o borbama u Konavlima, odazivu... Snimljen je i dokumentarni film o načinu borbe na Brgatu gdje je bila isključivo policija koja je bila jedina na udaru. Druge su se snage uključile tek na Bosanci, odnosno do Bosanke nije bilo drugih snaga osim policije. Na Čepikućama je bila policija, na Osojniku je bila policija. Druge snage su dolazile i odlazile, a policija je ostala stalno. Debeli brijeg, Prapratno, konavoska brda, Vitaljina - sve je to držala policija. Sve bitke u to vrijeme vođene su pod policijskim zapovjedništvom - tvrdi Prkačin, koji smatra da su mnoge stvari iz Domovinskog rata ostale zanemarene.

- Želimo dokazati samo istinu o onome što je bilo na samom početku rata i njegovom kraju. Mi smo od samog početka do samog kraja bili ti koji su sudjelovali u ratu zajedno s ostalima jer ne omalovažavamo nikoga, nikome ne želimo umanjiti njihove doprinose bilo u ratu bilo kasnije u mirnodopskim uvjetima. Međutim, nekoga zanemariti i podcijeniti toliko kao što je u ovom slučaju podcijenjena policija je neprimjereno. Za to jednostavno nema riječi - govori Ante Vulić.

„Tko si bio? Gdje si bio?“

No, boli ih još jedna nepravda.

- Kada smo lani osnovali udrugu stavili smo sebi u zadatak podignuti spomenik u znak sjećanja na poginule pripadnike policije, koji je i podignut i postavljen pred zgradom PU dubrovačko-neretvanske - govori Vulić te dodaje kako za njegovu izgradnju, koja je koštala 319 tisuća kuna plus PDV (koji su također platili državi) od Grada Dubrovnika te ministarstava branitelja i unutarnjih poslova nisu dobili jedne jedine lipe. Posebno zahvaljuju Dubrovačko-neretvanskoj županiji koja im financijski pomaže te se uključila u sufinanciranje gradnje spomenika, kao i druge općine iz Županije, ali i susjedne BiH.

- Spomenik smo danas spremni pokloniti Muzejima Grada Dubrovnika u kojima se ne spominjemo, gdje od policije nema ni slova 'p' - navodi dalje Ante Vulić, dodajući kako se pripadnici ove udruge ne žele kititi ničijim perjem, niti žele umanjiti nečiji doprinos, no činjenica je, tvrde, kako je njihova zasluga izbrisana.

Prema riječima Metodija Prkačina ono što se sad prikazuje jest slika trenutka kada su u Dubrovnik ušle snage hrvatskih brigada, no nedostaje ono što je tome prethodilo i upravo stoga ova udruga traži da se prikažu sve činjenice od početka rata.

- Nakon 18 godina imamo falsifikat povijesti, a živi smo svjedoci toga. Sutra će me moje dijete pitati - čekaj, na račun čega ti imaš odličje? Tko si ti bio, gdje si ti bio? - naglasio je Vulić, na kojega se nadovezao i Prkačin dodajući priču koju govori unucima oni ne nalaze ni na jednom drugom mjestu.

- Želimo samo istinu o Domovinskom ratu - zaključio je Prkačin, a o nanesenoj nepravdi svim policajcima braniteljima iz Domovinskog rata možda najbolje govori Vulićeva rečenica objavljena na službenoj web stranici udruge: „Nepravda je jedna od težih boli za vijeka čovjeka“.

Bez sredstava i prostora

Policijska udruga branitelja PU Dubrovnik 91. osnovana je u travnju prošle godine. Od tada do danas, tvrde Vulić i Prkačin, od Grada Dubrovnika nisu dobili jedne jedine lipe za svoj rad. Tek su za ovu godinu od gradske uprave dobili rješenje na iznos od 7 tisuća kuna! No, to nije sve. Članovi udruge ne da nemaju vlastiti prostor za djelovanje, nego nemaju ni svoj ormarić za poštu. Koriste se adresom PU dubrovačko-neretvanske gdje imaju, kako su ga nazvali, papirnati paket za poštu. Iako su tražili dodjeljivanje prostora za svoju udrugu, stigao im je odgovor kako na području grada Dubrovnika za njih ne postoji adekvatan prostor koji bi im se dodijelio. A riječ je, tvrde, o jednoj od brojnijih udruga po aktivnom članstvu na dubrovačkom području.

Dubrovački list, broj 605, 22 srpnja 2010. godine

 

Novosti

Naša adresa

Adresa

Kada je trebalo....

Stonska policijska postrojba

Preporučamo

Vrijeme u Dubrovniku

Facebook

PU Dubrovnik - Oluja